Gra Ego – czy starczy Ci odwagi, aby zagrać?

Gra Ego firmy Trefl.

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Wam jedną z najpopularniejszych gier imprezowych, a jest nią gra Ego.

 

gra ego

Formalności związane z grą:

Gra Ego pojawiła się w Polsce w 2015 roku. Wiek: od 14 lat. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to zdecydowanym plusem jest jej wygląd – począwszy od prostego, kwadratowego, przyciągającego wzrok pudełku, na schludnej (i przede wszystkim małej!) zawartości kończąc. Jest to ważny aspekt, ponieważ samo opakowanie zabiera dużo miejsca, lecz wystarczy wyjąć akcesoria ze środka i wtedy bez problemu możemy zabrać grę ze sobą.

Co wchodzi w skład gry? 220 dwustronnych kart z pytaniami, 18 dużych żetonów, 120 małych żetonów, okrągła plansza i oczywiście instrukcja obsługi.

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii – jakie są zasady gry?

Gra Ego jest naprawdę bardzo prosta – domyślam się, że to jeden z powodów, dla których jest częstym wyborem na domowej imprezie. Żeby rozgrywka miała sens, potrzebnych jest minimum 2 graczy, chociaż moim zdaniem lepiej żeby było ich co najmniej 3, ponieważ często odpowiedzi odnoszą się do osoby siedzącej po prawej/lewej stronie. Prawda jest taka, że im więcej grających tym lepiej, choć maksymalnie w grze może wziąć udział 6 osób.

Każdy zaczyna z trzema dużymi żetonami (tzw. żetony odpowiedzi) i dziesięcioma małymi żetonami (tzw. żetony punktacji). Na środku rozkładamy planszę i kładziemy na niej tyle żetonów, ile ma każdy z graczy plus dodatkowe dziesięć. Czyli np. jeśli grają 4 osoby, to na środku kładziemy 50 żetonów.

Zaczyna dowolna osoba od wyciągnięcia karty ze stosu kart (z doświadczenia polecam rozłożenie kart na minimum trzy kupki – jest ich naprawdę dużo i takie rozwiązanie powinno nieco ułatwić wyciąganie kart). Czyta po cichu pytanie z jednej strony karty, a później z drugiej strony i wybiera jedno z nich, po czym czyta je na głos. Pytanie jest krótkie, a najważniejsze są odpowiedzi – zawsze trzy. Osoba czytająca kartę, wybiera odpowiedź według własnego sumienia i wybiera duży żeton (na jednym jest jedna kropka – odpowiadająca pierwszej odpowiedzi, drugi i trzeci żeton z kropkami – analogicznie) i wystawia go przed siebie czarnym dnem do góry, czyli tak, aby pozostali gracze nie widzieli, z iloma kropkami jest to żeton.

W tym momencie inne osoby zastanawiają się, jak odpowiedziała na to pytanie osoba czytająca pytanie i również stawiają przed sobą duży żeton z kropkami – ale to nie wszystko! Do tego dokładają 1 lub 2 małe żetoniki – jeśli ktoś jest pewny swojej odpowiedzi – wystawia 2 żetoniki, jeśli nie – wystawia 1. Jednak zawsze trzeba wystawić żeton.

Kiedy wszyscy to uczynią, osoba której dotyczyło pytanie odkrywa żeton, a w ślad za nią idą pozostali. Ci, którzy odgadli poprawną odpowiedź, biorą po tyle żetoników z planszy, ile wystawili – ci zaś, którzy się pomylili, wyrzucają żetony na planszę. Osoba czytająca pytanie liczy, ile osób odpowiedziało poprawnie i tyle samo żetoników wyciąga z planszy. Czyli jeśli odgadła 1 osoba – bierze 1 żeton, jeśli 4 – to 4, a jeśli nikt – nie bierze nic. I wtedy kolejka przechodzi na osobę z lewej strony.

Formalny czas ustalony jest od 20 do 60 minut, ale to zależy od tego, ilu jest graczy. Gra Ego kończy się w chwili, w której nie ma już ani jednego żetonu na okrągłej planszy. Wygrywa ta osoba, która zebrała najwięcej małych żetoników.

gra ego

Gra Ego – zalety i wady:

Jakie są zalety?

  • mało akcesoriów

  • proste zasady

  • możesz się pośmiać (z innych lub samego siebie ;))

  • niektóre pytania są naprawdę zaskakujące

  • możesz dowiedzieć się dużo nowego o swoich znajomych, a nawet rodzinie

A jakie wady?

  • po kilku zagraniach znasz już wszystkie pytania, więc element zaskoczenia się bardzo zmniejsza – choć wciąż mogą zaskakiwać odpowiedzi osób, z którymi grasz

  • dość szybko kończy się czas rozgrywki

  • musisz zmieniać partnerów do gry, ponieważ granie z tymi samymi osobami kilka razy nie ma większego sensu

Podsumowanie:

Gra Ego jest świetnym wyborem, jeśli chcesz lepiej poznać swoich znajomych lub sprawdzić, jak dobrze ich znasz, pośmiać się, a czasem także ostro zaskoczyć. Jest to typowa planszówka na spotkanie z przyjaciółmi bądź rodziną, jednak żeby była ciekawa i miała sens, to warto grać w nią z różnymi ludźmi. Nie ukrywam jednak, że choć pytań jest dużo, to bardzo szybko poznajemy je wszystkie i wtedy nawet jeśli gramy z innymi osobami, to dla nas zabawa jest już mniejsza.

Ogólnie jednak fakt jest faktem, że większość pytań jest naprawdę fajnych! Też muszę tutaj podkreślić, że czasami gra Ego niesie ze sobą ryzyko – nieraz sama byłam oburzona odpowiedziami mojego męża, albo siostry, których – w moim mniemaniu – znam doskonale. Dlatego trzeba tutaj nieco wrzucić na luz i pamiętać, że nawet jeśli przegramy, to wcale nie znaczy, że nie znamy naszego towarzystwa 😉

Gra Ego – moja ocena: 6/10

A Wy? Mieliście okazję zagrać gdzieś w tę planszówkę, albo sami macie ją w domu? Jakie są Wasze wrażenia? Jak ją oceniacie? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach :)

Na koniec zapraszam do obejrzenia reklamy, którą wypuścił Trefl z okazji wypuszczenia gry na polskim rynku: KLIK

Sonia

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii czas wolny, gra planszowa, gry, gry, hobby, rozrywka i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *